CLT panely

YUPANEL CLT

Používání inovativních ekologických stavebních materiálů je jedním z aktuálních trendů moderního stavebnictví. Produkt z masivního dřeva z portfolia YU-MONT, jako je křížem lepené dřevo (CLT), které získalo ocenění v mnoha architektonických a designových soutěžích. Vstupte s námi do světa moderních CLT domů a výškových budov ze dřeva značky YU-MONT, ohromujících rozsáhlých otevřených prostranství nebo dřevěných konstrukcí, které jsou při stejné hmotnosti pevnější než ocel.

Jsme dodavatel CLT stavebných panelů pro Česko a Slovensko.

CLT – křížem lepené dřevo je moderní stavební technologie pro dřevostavby, která výrazně zlepšuje fyzikální vlastnosti monolitického dřeva.

CLT panel je vyroben z kontrolovaných sušených dřevěných lamel stejné šířky, které neobsahuji nedostatky (např. suky, pryskyřice). Oddělením těchto nedostatků a vrstvením, křížovým lepením je získán materiál, který má mechanické vlastnosti jednotnější než mechanické vlastnosti monolitického dřeva. Stejně jako u překližky jsou vrstvy měkkého dřeva umístěny tak, aby vlákna dřeva k sobě svírala pravý úhel. Křížové stohování dřeva zajišťuje stabilitu jako u běžné překližky, ale větší tloušťka vrstev vytváří panely, které jsou dostatečně pevné na to, aby mohly být použity jako konstrukční prvky, bez nutnosti zpevňování konstrukce pomocí cihel nebo betonu.

CLT panely se dodávají na staveniště s předem vyřezanými otvory podle projektu.

Podlahové a střešní konstrukce se získávají horizontálním nebo šikmým naskládáním základních panelů.

Maximální výška panelu: 3 m

Maximální délka panelu: 18 m

Standardní tloušťky panelů: 60, 80, 100, 120, 150 mm.

Průřezy CLT panelů obsahují minimálně tři příčně lepené lamely, nejčastěji pět nebo sedm. Vrstvy s lamelami se kladou střídavě v pravém úhlu. Jednotlivé vrstvy lze i duplikovat a vytvořit tak panely s vyšší únosností v požadovaném směru.

Tloušťka lamel CLT panelů může být 20, 30 a 40 mm, šířka od 60 do 300 mm.

Vrstvení lamel v panelu:

Třívrstvé

Pětivrstvé

Sedmivrstvé

Použití CLT panelů zkracuje dobu výstavby, protože dřevěné prvky jsou dodávány jako prefabrikované stěny nebo moduly, které jsou následně rychle osazeny na místě výstavby. CLT konstrukce je cca o 70% rychlejší ve srovnání s odpovídající betonovou konstrukcí. Také dřevo je „suchý“ stavební materiál, nepotřebuje čas na vyschnutí nebo vytvrdnutí, jako je tomu u betonu nebo cihel. Pro CLT panely se používá měkké dřevo, které rychle roste a je hojné, takže cena CLT konstrukcí je o 5 až 10 % nižší než odpovídající betonové nebo ocelové.

Dřevo je obnovitelný zdroj, což je velká výhoda, stejně jako to, že při růstu váže velké množství oxidu uhličitého. Pro výrobu tuny betonu je potřeba pětkrát, u oceli 24krát, přičemž na tunu hliníku je potřeba 126krát více energie než na výrobu dřevěných materiálů. Dřevo je také mnohem lepší izolant, pětkrát lepší než beton, a dokonce 350krát lepší než ocel.